Vesti > Saveti > Polne bolesti u trudnoći – odgovori na često postavljana pitanja

Polne bolesti u trudnoći – odgovori na često postavljana pitanja

Polne bolesti u trudnoći mogu da zadaju pravu muku. Trudnice mogu da budu inficirane sa nekom seksualno prenosivom bolesti baš kao i žene koje nisu u drugom stanju. Zato treba da pitate svog lekara o testiranju na polne bolesti jer neki lekari neće samoinicijativno predložiti takvo testiranje.

Trudnoća i polne bolesti

Trudna sam. Da li mogu da dobijem polnu bolest?

Da, možeš. Trudnice mogu biti zaražene isto kao i žene koje nisu trudne. Trudnoća neće obezbediti ni ženi ni njihovoj bebi bilo kakvu vrstu dodatne zaštite od polnih bolesti. Mnoge su „tihe“ ili bez simptoma te može da se desi da osoba ne zna da je zaražena. Zato je važno da budete svesni posledica i da znate kako da zaštiti sebe i svoju nerođenu bebu od infekcije. Ukoliko vam je postavljena dijagnoza za neku polnu bolest, vaš seksualni partner bi takođe trebalo da bude testiran i lečen.

Kako polna bolest u trudnoći može da utiče na mene i moju nerođenu bebu?

Polna bolest može da iskomplikuje trudnoću i ima veoma ozbiljne posledice i na Vas i Vašu bebu u razvoju. Neke posledice se mogu videti na rođenju bebe, a neke ne mogu biti otkrivene mesecima, čak ni godinama posle rođenja. Većina problema može biti sprečena ukoliko trudnica dobije odgovarajuću medicinsku negu tokom trudnoće. To uključuje rano testiranje na polne bolesti, što može biti ponovljeno i do pred kraj trudnoće ukoliko je potrebno.

Da li treba da se testiram na polne bolesti u trudnoći?

Da. Testiranje i lečenje je od životnog značaja kako bi se izbegle ozbiljne zdravstvene komplikacije i za majku i za bebu. Što se ranije krene sa terapijama u trudnoći to će biti  bolji ishodi za trudnicu i njeno nerođeno dete.

Veoma je važno da otvoreno i iskreno razgovarate sa svojim doktorom o polnim bolestima, njihovim simptomima, potencijalnom lečenju i riziku. Iako ste se u prošlosti testirali na polne bolesti, a u međuvremenu ste menjali partnere, trebalo bi da ponovite testiranje.

Da li mogu da se lečim od polne bolesti u trudnoći?

Zavisi. Hlamidija, gonoreja, sifilis, trihomonijaza – mogu biti lečene i izlečene sa antibioticima koji su sigurni u trudnoći. Polne bolesti koje nastaju kao posledica virusa, kao što je genitalni herpes, hepatitis B ili HIV – ne mogu biti lečeni. Ali, u nekim slučajevima mogu da budu tretirane antiviralnim lekovima. Ili nekim drugim preventivnim merama kako bi se smanjio rizik od prenošenja infekcije na bebu. Najbolje je da se testirate pre nego što zatrudnite, jer imate veći broj antibiotika na raspolaganju za borbu protiv infekcije.

Kako mogu da smanjim rizik od dobijanja polne bolesti u trudnoći?

Jedini siguran način da se izbegne polno prenosiva bolest jeste da nemate vaginalni, analni ili oralni seks.

Ukoliko ste seksualno aktivni, važno je da ste u dugoj monogamnoj vezi sa partnerom koji ima negativne rezultate na testu. Inače je potrebno da na pravi način koristite kondom od lateksa svaki put kada imate seks.



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Top