Genitalni herpes > Herpes u trudnoći

Herpes u trudnoći

Genitalni herpes u trudnoći donosi mnogo pitanja.

  1. Koliki je rizik da nerođena beba dobije genitalni herpes?
  2. Da li je potreban carski rez zbog herpesa?
  3. Dojenje za vreme napada herpesa – da ili ne?
  4. Mere predostrožnosti ako se pojavi oralni herpes

Koliki je rizik da nerođena beba dobije genitalni herpes?

Za trudnice koje imaju virus herpesa, najveća briga je mogućnost prenošenja virusa na bebu tokom porođaja. Herpes se kod novorođenčadi javlja relativno retko, u celom svetu, svega 1500 novorođenčadi godišnje se rodi sa virusom herpesa, ali pošto za bebu herpes može biti veoma opasan, važno je da naučite kako da smanjite rizik da vaša beba bude inficirana ovim virusom.

Možete preneti virus na bebu tokom porođaja ako ste zarazni baš u tom periodu. Rizik da prenesete virus na bebu je visok, ako prvi put dobijete herpes u poodmakloj trudnoći (ako se prvi (primarni) napad herpesa desi u kasnoj trudnoći).

Mnogo su ređi slučajevi da se herpes prenese na bebu u slučaju kasnijih, ponovnih javljanja simptoma herpesa. Ako ste ikada imali napad herpesa, virus ostaje u telu i može se ponovo aktivirati.

U retkim slučajevima, infekcija može preći na bebu preko placente, ako dobije herpes prvi put u prvom trimestru trudnoće. Ako se beba na ovaj način inficira herpesom, virus može izazvati ozbiljne anomalije kod bebe.

Da li je potreban carski rez zbog herpesa?

Zavisi. Ako ste bili inficirani genitalnim herpesom pre vašeg trećeg trimestra ili pre trudnoće, i nemate simptome napada herpesa (ili predstojećeg napada), kada dođe do pucanja vodenjaka ili početka kontrakcija, moći ćete da probate sa vaginalnim porođajem.

U ovoj situaciji, rizik da beba bude inficirana herpesom je manji od 1%, u skladu sa Američkim Centrom za kontrolu i prevenciju bolesti. Razlog leži u tome da ljudski organizma počinje da stvara antitela za herpes ubrzo nakon prve infekcije, i ona se prenose na vašu bebu preko placente (posteljice). Od šeste do dvanaeste nedelje, vaša će imati delimičan imunitet kao rezultat ovih antitela, koja mu donose izvesnu zaštitu ako ne znajući, prenosite virus.
S druge strane, ako se desi da trudnica ima napad herpesa (ili se pojave simptomi predstojećeg napada) kada vam pukne vodenjak ili kada počnu kontrakcije, biće neophodan momentalan carski rez. Ovo će biti slučaj kada imate bilo kakve vidljive rane na cerviksu, vagini, ili eksternim genitalijama, ili simptome kao što su, golicanje, pečenje ili bol, koji ponekad signaliziraju skorašnji napad. (Kako sada stvari stoje, ne postoji brz i pouzdan naćin kojim bi se moglo utvrditi da li je osoba u stanju kada je zarazna (može preneti virus drugima) ili ne.

Jedini izuzetak može biti kada imate simptome (rane) herpesa i dođe do pucanja vodenjaka kada je beba bi porođaj bio prerano. U ovom slučaju, vaš lekar može pokušati da odloži porođaj kako bi dao više vremena vašoj bebi da se razvije. (U međuvremenu se možete lečiti antivirusnim lekovima)

Da biste učinili da šanse za vaginalni porođaj budu veće, neki eksperti smatraju da trudnicama inficiranim virusom herpesa, sa istorijom bolesti koja je pokazala ponavljanje napada herpesa, bude ponuđena oralna antivirusna terapija od 36. nedelje do porođaja. Poslednje studije pokazuju da ovo smanjuje rizik od napada herpesa u vreme porođaja.

Ako dobijete genitalni herpes kasno u trudnoći i test krvi pokaže da nikada ranije niste imali herpes, mnogo eksperata preporučuje carski rez kada počnu kontrakcije, čak iako nemate simptoma. S obzirom da je u pitanju nova infekcija, telo nije imalo vremena da razvije antitela i prenese ih vašoj bebi, tako da virus ima tendenciju da bude prisutan u velikoj količini, i veće su šanse da ćete prenositi virus i za vreme porođaja. Ako bude tako, rizik da će virus herpesa biti prenesen bebi je veoma veliki, čak do 50%.

Dojenje za vreme napada herpesa – da ili ne?

Bezbedno je dojiti bebu za vreme napada herpesa, sve dok nemate rane na vašim dojkama, pokrijte sve rane na drugim mestima i operite ruke pažljivo.

Ako majka ima rane na jednoj dojci, može dojiti bebu sa druge. Ipak, vodite računa da očistite prethodno pažljivo celu oblast koja će doći u dodir sa bebom i da pokrijete rane zavojem sa svih strana, a preko njega obucite čistu odeću. Konsultujte obavezno i lekara.

Mere predostrožnosti ako se pojavi oralni herpes

Ako vam se pojavi rana na ustima ili u usnoj duplji zbog herpesa, nemojte ljubiti bebu sve dok se rana kompletno zaleči i nestane. Eksperi savetuju i nošenje hirurške maske koja bi prekrila ranu kad god uzimate bebu, sve dok se rana ne pretvori u krastu i osuši.

Ako vam se često pojavljuje rana na ustima, konsultujte vašeg lekara, kako bi vam prepisao antivirusne lekove koji će suzbiti napade herpesa. A ako ste ikada imali herpes na ustima, nemojte nikada skraćivati bebine noktiće vašim zubima, čak iako nemate ranu na ustima.

Izvor: BabyCenter


One comment on “Herpes u trudnoći
  1. Milena says:

    Poštovani,
    Imam HSV1 još od detinjstva. HSV2 imam od pre par godina izlazi mi često, jednom mesečno. Trudna sam u prvom mesecu trudnoće. Ginekolog mi kaze da ne brinem, da nema opasnosti za plod, da li bi trebalo od 36. nedelje da počnem sa profilaksom aciklovirom i koliko se pije. Inače ćemo raditi sve testove koje je potrebno i sve analize.
    Hvala unapred
    Milena

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Top