Leto je vreme opuštanja i uživanja u toplim i sunčanim danima, negde na plaži, jezeru, reci ili bazenu. Ali, to takođe znači da izuzetno topli dani donose i znoj. Nema ništa loše u znoju, on je sasvim normalna i zdrava pojava, ali je zato potrebno da više obratiti pažnju na našu higijenu. Žene posebno. Zato ovaj tekst nećemo posvetiti polno prenosivim bolestima, već vaginalnim infekcijama.
Statistika kaže da se rizik od dobijanja vaginalnih infekcija povećava tokom letnjeg perioda. Jedna od njih je vaginalna kandidijaza, poznata i kao vaginalna gljivična infekcija, a moguća je i infekcija urinarnog trakta.
S obzirom na to da se više znojimo tokom vrelih letnjih dana, mesto kao što je vulva (zajednički naziv za sve vidljive spoljne polne organe žene) postaje više vlažno, što pomaže gljivicama da se razmnožavaju.
Prema podacima kojima raspolaže Centar za kontrolu i prevenciju bolesti, skoro 75% odraslih žene je imalo bar jednu gljivičnu infekciju tokom svog života. Kako bismo umanjili mogućnost da budemo deo te statistike, treba da se pridržavamo sledećih saveta.
1. Dugo sedenje
Ako satima sedimo u istom položaju, genitalna regija se zagreva jer je smanjen protkok vazduha, što dovodi do veće vlažnosti., što opet u kombinaciji sa vrućinom iritira kožu, čineći je dobrom podlogom za bakterije. Zato, na svakih sat vremena treba da ustanemo, prošetamo i istegnemo mišiće.
2. Tuširanje
Procenjeno je da 20-40% žena između 15 i 44 godine koristi intimni gel za tuširanje, što u stvari, uopšte nije potrebno. Vagina se sama čisti kroz prirodnu sekreciju, a korišćenje sapuna i maramica za intimnu negu zapravo povećava šansu za dobijanje vaginalne infekcije, jer na taj način uklanjamo i dobre bakterije.
Vulva i vagina treba da se čiste toplom vodom i belim pamučnim peškirom. Takođe, brisanje treba da bude od s preda ka pozadi, belim bezmirisnim toalet papirom.
3. Neodgovarajuća menstrualna higijena
Za vreme trajanja menstruacije, tampone i uloške treba menjati na svaka 3-4 sata. Takođe, dobro je povremeno kupiti drugu vrstu i marku uložaka jer tokom vremena, koža može da postane osetljiva na iritaciju ukoliko isti proizvod koristimo godinama. Dobro je koristiti neutralne proizvode, sa manje mirisa i hemikalija.
4. Nošenje nepamučnih gaćica
Tačno je da su čipka i svila mnogo lepši izbor kad je donji veš u pitanju, ali takvi materijali zadržavaju vlažnost te je zato veća šansa da dobijemo vaginalnu infekciju. S druge strane, pamuk je takav material koji lako upija, koji “diše”, i zato našu kožu održava suvom. Takođe, ginekolozi savetuju da tokom spavanja ne nosimo donji veš.
5. Brijanje i depiliranje intimnih delova
Ukoliko planiramo da idemo na bazen ili plažu, i želimo da se otarasimo neželjenih dlačica sa intimnog dela, ginekolozi savetuju da to uradimo dan ranije. To će smanjiti šansu za iritaciju koja može biti uzrokovana infekcijom pora. Takođe, ne brijte celu intimnu regiju! I ne zaboravite da pravilno hidrirate kožu posle brijanja/depiliranja, nanošenjem npr. maslinovog ulja.
6. Nošenje mokrog kupaćeg
Možda se nekome čini da je to privlačno, ali nošenje mokrog bikinija satima i satima, pomaže gljivicama da se razmnožavaju. Zato se treba brzo osušiti ili obući suv kupaći. Ništa nije važnije od zdrave intimne nege.
Leave a Reply