Vesti > Muškarci > Zanimljive i korisne činjenice o kondomima

Zanimljive i korisne činjenice o kondomima


Ukratko o kondomima


Kondom je kontraceptivno sredstvo koje za razliku od hormonske kontracepcije štiti od HIV/AIDS-a i drugih seksualno prenosivih bolesti. 

Kondomi se prave od prirodnog materijala lateksa koji je prekriven slojem suspstance za podmazivanje koja se zove lubrikant. Lubrikant smanjuje trenje i tako olakšava seksualni odnos, čineći ga prijatnijim.

Ako uz kondom želite da koristite dodatni lubrikant, vodite računa da bude napravljen na vodenoj osnovi kao što je na primer glicerin. Izbegavajte one koji su na uljanoj bazi, kao što su vazelin, krema, mast, jer takvi lubrikanti mogu da oštete kondom.

Kondomi – različite vrste

Zanimljiva pitanja o kondomima


1. Koja je najčešća greška kada su u pitanju kondomi?

  • stavljen je prekasno
  • pogrešan lubrikant
  • stavljen pogrešno

Tačan odgovor je – stavljen je pogrešno


2. Kada su u pitanju kondomi, da li je važna “veličina”?

Da. Regularna veličina će odgovarati većini, ali je važno da pronađete kondom koji nije previše kratak, dugačak ili pak uzak. Kondomi štite samo ono što je pokriveno, pa tako ako je kondom previše mali može da se desi da se polna bolest provuče i zarazi vas. Opet, ako je prevelik, može da sklizne u trenutku seksualnog zanosa.


3. Kondom je izumeo Earl of Condom, doktor kralja Čarlsa II

Zapravo je misterija kad i kako je nastao kondom. Jedna priča kaže da je dr Kondom (Earl of Condom) snabdevao kralja Čarlsa II sa kondomima kako bi sprečili neželjene trudnoće. Ali većina stručnjaka ne veruje u to.

Neki kažu da su stari Egipćani nosili kondome u različitim bojama.

Ali, najraniji opis kondoma javlja se u 16.veku kada je 1100 ljudi nosilo lanenu tkaninu. Ona je imitirala ono što se danas zove kondom, kako bi ih zaštitila od polne bolesti sifilis. Rezultati kažu da se niko od njih nije zarazio.


4. Svi kondomi nam pružaju jednaku zaštitu.

Netačno. Postoje tri vrste kondoma – kondomi od lateksa, poliuretana i životinjske kože (jagnjeće). Zajedničko im je da svi štite od trudnoće. Ali, zaštita od polnih bolesti je druga priča.

Kondomi od lateksa su najpopularniji i obično najskuplji. Kondomi od poliuretana su dobar izbor za osobe koje su alergične na lateks. A kondomi od životinjske kože kao i organski kondomi nas neće zaštititi od seksualno prenosivih bolesti jer virusi mogu da prođu kroz sićušne otvore na njima, iako sprema ne može.


5. Korišćenje dva kondoma nam pruža dvostruku zaštitu. 

Naravno da ne. Stavljanje dva kondoma može da izazove trenje što povećava šansu da će kondomi pući. Korišćenje i muškog i ženskog kondoma prilikom odnosa može da dovede do toga da se zalepe i da zbog toga spadnu.


6. Koliko procenata su efikasni kondomi?

Kada se upotrebljavaju pravilno, kondomi mogu da nas zaštite čak 98%.

Koristi kondom – može da te zaštiti čak 98%

7. Koje je najbolje mesto za držanje kondoma?

Iako se kondomi najčešće nalaze u našim novčanicima, najbolje mesto za njihovo držanje je noćni stočić, ili bilo koje suvo i mračno mesto gde neće biti izloženi vazduhu, toploti ili svetlosti duži period. Ako pak morate da ga nosite sa sobom, neka to bude prednji džep ili tašna, ali na nekoliko sati.


8. Kako pravilno otvaramo kondom?

NE makazama i zubima, već rukama. 


U sledećem tekstu pisaćemo o ženskom orgazmu. 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Top