Vesti > Svet > Vakcina protiv hlamidije?

Vakcina protiv hlamidije?

vakcina protiv hlamidije Vakcina protiv hlamidije mogla bi biti na raspolaganju za samo par godina, nakon što su naučnici utvrdili na koji način se ljudski organizam bori protiv infekcije.

Istraživanje na Akademiji Sahlgrenska, pokazuje da kada se žena inficira hlamidijom, prva bela krvna zrnca koja stižu u borbu protiv ove polno prenosive bakterije nisu dovoljno efikasna. Ovo omogućava infekciji da se neometano popenje prema materici i falopijevim (materičnim) kanalićima. Autor studije Elen Marks kaže: “Sada kada znamo kako se organizam bori protiv bakterije hlamidije, možemo razviti vakcinu koja pomaže u toj odbrani.

Vakcina u formi kreme će biti dostupna za svega nekoliko godina, tvrde istraživači.
“Imamo osnovnu predstavu kako bi vakcina trebala da deluje, ali neophodno je da se uradi još dosta toga. Verujemo da će biti potrebno još nekoliko godina pre nego što vakcina postane realnost.”
Hlamidija je poznata kao tiha infekcija, s obzirom da često ne pokazuje simptome, ali ako se ne leči, može uzrokovati neplodnost.

plaćena reklama

To je sada jedna od najčešće dijagnostikovanih polno prenosiva infekcija, pri čemu najčešće bivaju inficirani mlađi od 25 godina, usled rizičnog ponašanja.

vakcina protiv hlamidije Na slici je prikazana bakterija Chlamydia trachomatis u ljudskoj ćeliji grlića materice.
Organizam se brani od infekcije posebnim belim krvnim zrncima, koja se nazivaju T limfociti. Kada ova krvna zrnca započnu borbu sa bakterijom, dolazi do zapaljenja koje može oštetiti tkivo, tako da druge, slične krvne ćelije bivaju pozvane da zaštite tkivo.

Tim Ellen Marks je otkrio da ove druge ćelije, koje deluju anti-zapaljenski, znatno ublažuju dejstvo T limfocita na mestu gde infekcija ulazi u organizam.

“Dakle, kako su ove druge ćelije koje deluju anti-zapaljenski nadmoćnije u predelu donje vagine, posledica je da T limfociti koji se bore protiv hlamidije nisu toliko koncentrisani u donjoj vagini, i infekcija se pomera naviše, prema materici i materičnim kanalićima, relativno lako i neusporeno,” kaže Ellen Marks.
Istraživački tim raspolaže sa konceptom funkcionisanja vakcine, i već su je testirali na miševima.

Međutim, jedno od pitanja koje još treba rešiti je kako će se davati vakcina. Prethodno istraživanje je pokazalo da injekcije ne funkcionišu kako bi trebalo, i stoga će verovatno vakcina biti u formi nazalnog spreja (spreja za nos) ili će biti u formi kreme koja će se nanositi unutar vagine,” kaže Elen Marks.

Izvor: Daily Mail


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Top