Vesti > Zanimljivosti > Naučnici su pronašli ljudski DNK u bakteriji gonoreje

Naučnici su pronašli ljudski DNK u bakteriji gonoreje

U ljudskom telu doktori ponekad mogu pronaći bakteriju gonoreje, što se dešava kao posledica infekcije ovom bakterijom putem seksualnog odnosa.

Ovaj put, desilo se nešto potpuno drugačije – istraživači sa Northwestern Univerziteta u Americi su pronašli ljudski DNK u genomu gonoreje.

Šta ovo zapravo znači?

bakterija gonoreje kultura sa ljudske koze

Ovo otkriće je detaljno opisano u onlajn žurnalu, Američkom Društva za Mikrobiologiju – mBio.

Koautor studije, Mark Anderson je izjavio da je ovo istaživanje značajno jer pomaže u objašnjavanju kako patogeni (kao što je bakterija gonoreje, Neisseria gonorrhoeae) i domaćini (što su u ovom slučaju ljudi) mogu da evoluiraju istovremeno.

Zašto bi to trebalo da zanima ljude?

„Ovo je od evolutivnog značaja jer pokazuje da (u ovom slučaju bakterija gonoreje) može steći izdržljivost i toleranciju na velike evolutivne korake, kada je sposobna da dobavi delove DNK svoga domaćina. Bakterija dakle uzima genetski kod baš od domaćina koga inficira. Ovo bi moglo da ima dalekosežne posledice na to do kojih granica se bakterija može adaptirati na domaćina,” izjavio je Henk Sajfert, jedan od koautora studije.

“Ako bakterija ima sposobnost da dobavi DNK od svoga domaćina onda može izdržati velike evolutivne korake koji imaju potencijal da utiču na odnos između domaćina i bakterije i samim tim na tok bolesti,” rekao je Anderson.

Anderson je izjavio da njegov tim još uvek ne zna na koji način ljudska DNK funkcioniše u bakteriji gonoreje (to je nešto čime će se on i njegove kolege baviti u budućnosti). Takođe još uvek nije poznato na koji način je ljudska DNK uopšte dospela tu.

Naučnici su do sada primetili slične genetske transfere između vrsta, rekao je – uključujući relativno česte transfere između različitih bakterija, između bakterija i virusa ili između bakterija i drugih mikroba. Jedna posebno značajna razmena genetskog materijala uključuje gene otporne na antibiotike; kada ih bakterija razdeli, to može učiniti otklanjanje infekcije antibioticima mnogo težim.

Ali Anderson je izjavio da koliko je njemu poznato, ovo je prvi put da su istraživači primetili direktan transfer gena sa ljudi na patogene organizme. „Ovo je veoma retko opažanje, “ bila je njegova izjava.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Top