Vesti > Uncategorized > Najvažnijih 10 razloga za uvođenje osnovnog seksualnog obrazovanja

Najvažnijih 10 razloga za uvođenje osnovnog seksualnog obrazovanja

Istraživanja koja se sprovode stalno i iznova pokazuju da apstinencija od seksualnog života kao jedino obrazovanje za mlade jednostavno nije dovoljna. Doktor Elizabeth Boskey (koja se bavi istraživačkim radom na temu polnih infekcija i piše za About.com) iznosi 10 najvažnijih razloga zašto bi trebalo podržati uvođenje osnovnog seksualnog obrazovanja u školama širom Amerike. Pri objašanjavanju ovih razloga suprotstavljeni su “model Osnovnog seksualnog obrazovanja” i “model apstinencije” koji je važeći obrazac ponašanja kojem se tinejdžeri uče u Američkim škoma.

osnovno seksualno obrazovanje

Da li je došlo vreme za uvođenje osnovnog seksualnog obrazovanja u škole?

1. Studije pokazuju da pristup”Samo reci NE” ne dopire do tinejdžera

Istraživanja pokazuju po ko zna koji put: Apstinencija- kao jedini uput i obrazac ponašanja koji je dat tinejdžerima ne utiče na njihovu odluku da li će imati seks ili ne. Imajući u vidu da je jedina svrha apstinencije upravo to, jasno je da ovaj model ne funkcioniše. Osnovno seksualno obrazovanje takođe neće obeshrabriti decu u pogledu odluke da li da imaju seks ili ne, ali će ih barem naučiti kako da se zaštite.

2. Učenje mladih da kažu NE, ne pomaže onima koji se odluče da kažu DA

Jedan od najvećih problema sa modelom apstiniranja kao obrazovnim modelom, je što uskraćuje šansu tinejdžerima da nauče o drugim prihvatljivim opcijama osim apstinencije. Imajući u vidu da je pokazano da nijedna forma seksualne edukacije nije ubedila tinejdžere da se uzdrže od seksa, ovo je značajan problem. Logično je pretpostaviti da roditelji i nastavnici žele da adolescenti budu zdravi i srećni koliko je to moguće, čak i ukoliko nisu u stanju da se prilagode standardima ponašanja za koje odrasli smatraju da su “idealni”.

3. Ne znači da će pasti kiša, samo zato što ste vi imate kaput za kišu

Mnoge studije su pokazale da omogućavanje snabdevanja kondomima u školi ne čini decu promiskuitetnijom nego što zaista jesu. Tokom poslednjih 10 godina brojne studije su konstantno dokazivale da mogućnost snabdevanja kondomima u školama ne ohrabruje adolescente da ranije ili češće počnu da upražnjavaju seks. Ipak, ukoliko se tinejdžeri odluče za seks, dostupnost kondoma, s druge strane, ohrabruje tinejdžere da ih koriste!

4. Statistike kažu da jedno od dvoje srednjoško1aca ima seksualne odnose. Gde spadate vi?

Veliki broj tinejdžera je seksualno aktivan. Ako je verovati statistikama američkog centra za kontrolu bolesti CDC, 47% srednjoškolaca je imalo seks najmanje jedanput, a 14% je imalo 4 ili više seksualnih partnera. 63% seksualno aktivnih studenata je koristilo kondome poslednji put kada su imali seksualni odnos, ali samo 18% je koristilo pilule za kontrolu rađanja. Štaviše, jedna četvrtina seksualno aktivnih srednjoškolaca je koristila droge ili alkohol neposredno pre seksa. Evidentno je da je važno naučiti tinejdžere kako da donesu odluke koje će ih zaštiti kako fizički, tako i psihički.

5. Počnite bezbedno i ostanite bezbedni

Studija koja je nedavno objavljena u Američkom žurnalu za javno zdravlje je utvrdila da tinejdžeri koji od prvog seksualnog odnosa koriste kondom, razvijaju naviku da se više čuvaju i kasnije, a manje su šanse da budu inficirani nekom od polnih infekcija. Naučnici su pratili više od 4000 tinejdžera tokom vremenskog period od skoro 7 godina. Utvrđeno je da su oni adolescent koji su koristili kondom tokom prvog seksualnog odnosa imali u proseku isti broj seksualnih partnera kao oni koji nisu, ali su tokom poslednjeg seksualnog odnosa u proseku 30% više njih je koristilo kondom, a takođe je zabeleženo da je rizik da budu inficirani hlamidijom i gonorejom bio upola manji u odnosu na one koji nisu tokom prvog susreta nisu koristili kondom.

NASTAVAK SLEDI…


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Top