Vesti > Svet > Besplatna pilula za dan posle uzrokovala porast polno prenosivih bolesti kod tinejdžera, utvrđuje studija

Besplatna pilula za dan posle uzrokovala porast polno prenosivih bolesti kod tinejdžera, utvrđuje studija

U Velikoj Britaniji, vlada je pre nekoliko godina donela odluku da tinejdžeri mogu besplatno podići pilulu za dan posle samo uz pokazivanje svoje “kontraceptivne kreditne kartice” (dole na slici), koje su tinejdžerke dobile kako bi mogle da zatraže kontraceptivnu pilulu bez ikakvih dodatnih objašnjenja farmaceutima u apotekama. Sve ovo je urađeno sa ciljem da se smanji broj neželjenih trudnoća. Plan nije uspeo u svojoj nameri, a kao rezultat, došlo je do povećanog prenošenja polno prenosivih infekcija u ovoj uzrasnoj grupi, pokazuje istraživanje.

kontraceptivna kreditna kartica

Istraživanje je pokazalo da je ovakav plan britanske vlade jednostavno ohrabrio mlade da se slobodnije upuštaju u nezaštićene seksualne odnose i nije uspeo u svojoj osnovnoj nameri – da smanji broj neželjenih trudnoća kod tinejdžera (uzrast do 19 godina).

Profesori Sourafel Girma i David Paton sa Univerziteta u Notingamu su uporedili oblasti u Engleskoj gde je ovakva politika stupila na snagu, sa oblastima u kojima nije, kao i sa oblastima gde je implementirana kasnije.
Utvrđeno je da procenat trudnoća kod devojčica mlađih od 16 godina ostao isti, dok se procenat polno prenosivih bolesti povećao za 12% u onim oblastima, gde se pilula mogla besplatno uzeti u apotekama.

Profesor Paton je izjavio: “Utvrdili smo da nuđenje pilule za jutro posle, besplatno, nije imalo željeni efekat smanjenja broja tinejdžerskih trudnoća, ali je imalo neželjeni efekat povećanja broja polnih infekcija. Fokusiranjem na polno prenosive infekcije, imali smo priliku da testiramo da li je ovaj potez države imao uticaja na spremnost mladih da više rizikuju stupajući češće u nezaštićene seksualne odnose, i izgleda da je baš to u pitanju.

Izveštaj, pod naslovom, „Efekat hitne kontrole rađanja na tinejdžerske trudnoće i polne infekcije“ biće objavljen u časopisu “Journal of Health Economics“.

Od Britanske vlade se sada očekuje da uradi reviziju svoje strategije za kontrolu rađanja kod tinejdžera.
Javila su se doduše i oprečne tvrdnje od strane komiteta koji podržava zajednicu farmaceuta pod državnim okriljem, koji je izneo stav da je na ovaj način postignuto da se procenat začeća (tj. započetih trudnoća) kod tinejdžera zadrži na istom nivou, dok se broj započetih trudnoća u ostalim uzrastima drastično povećao.

Ovom prilikom komitet je izneo i primedbu na ažurnost podataka koje je obrađivala studija, a koji su skupljani u intervalu koji je trajao četiri godine, a završio se pre sedam godina.

“U vreme kada su skupljani podaci za ovu studiju, službe za pomoć stanovništvu kada je u pitanju seksualno zdravlje su radile potpuno drugačije u Velikoj Britaniji, a danas, nakon sedam godina, pružanje pomoći mladima na ovom polju uključuje i snabdevanje kondomima, testiranje na polne infekcije, pa čak i oralnu kontracepciju, što zajedno daje objedinjeni pristup zarad poboljšanja seksualnog zdravlja ciljnih grupa.” – argumenti su komiteta koji je stao u odbranu državnog plana.

Iako mlade devojke koriste najmanje jedan metod kontracepcije, procenat tinejdžerskih trudnoća u Velikoj Britaniji je među najvišima u Zapadnoj Evropi.

Nešto manje od polovine svih trudnoća koje se dese mladima uzrasta od 15 do 18 godina, se završava abortusom.

Broj polnih infekcija dijagnostikovanih kod dece mlađe od 16 godina je porastao za 58% u poslednjih pet godina, na čelu sa hlamidijom koja je sada najčešća polna infekcija u Britaniji.

Norman Vels, direktor Udruženja za porodično obrazovanje, je izjavio: „Internacionalna istraživanja su do sada bezuspešno pokušavala da dokažu da šeme za hitnu kontrolu rađanja daju rezultate u vidu smanjenja broja začeća, a samim tim i broja abortusa. Ali sada imamo dokaz koji pokazuje da ovakvi pokušaji ne samo da ne uspevaju da učine bilo šta dobro, već mogu imati i loše posledice.”

Skorašnja studija pokazuje da je prethodne godine čak petina mladih devojaka koristilo pilulu za jutro posle, mnoge od njih nakon konzumiranja mnogo alkohola ili droga.

Ovo je izazvalo strahovanja da mnoge žene sada zapravo trpe nepotrebne rizike, ugrožavajući svoje zdravlje, koristeći pilulu nakon što su izgubile kontrolu u nekom od noćnih izlazaka.

Među devojkama uzrasta od 18 do 21 godine, jedna na 50 je izjavila da im pilula za jutro posle najviše odgovara kao – „regularan oblik kontracepcije”. Ovo je poražavajuća statistika kada se uzme u obzir da je pilula za jutro posle hormonska bomba koja se ne sme često koristiti, a kamoli redovno!

Često korišćenje pilula za dan posle (tj. pilula za jutro posle) može poremetiti zdravlje žene, pa čak i uzrokovati neplodnost.

Sve ovo pišemo zato što situacija kod nas nije mnogo bolja, naprotiv. Srbija zauzima neslavno prvo mesto u Evropi po broju abortusa, čak 150 000 abortusa godišnje, a kada su u pitanju najmlađe devojke, uzrasta od 16 do 19 godina, koje tek upoznaju sebe i svoje telo, brojka je i dalje velika čak 6 000 devojaka godišnje.
Istovremeno Srbija je na poslednjem mestu u Evropi po korišćenju kontraceptivne pilule i hormonske spirale.

Ono što želimo da poručimo mladima je da nisu sami. Očigledno da i najrazvijenije zemlje sveta, u koje bez sumnje spada i Velika Britanija imaju slične probleme, a za mlade koji su ugroženi najbitnije je da shvate da uvek postoji neko kome se mogu obratiti za pomoć. Na prvom mestu porazgovarajte sa članovima vaše porodice, a odmah zatim se obratite i lekaru. Neka vam zdravlje bude na prvom mestu.

Izvori: Britanski Telegraf, Politika


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Top